28 wrzesień 2021

W czwartej fali pandemii w Małopolsce będzie do 2,2 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19

https://www.facebook.com/SzpitalHrubieszow/photos/bc.AbruPaY9UhSQ2MbNMah4MGGvdXywdBDayeprG9zCpodHD-HeeIhIrjwyF6cgGZsiMGPZnCH6SAz7OB2I3FujWb6j_ViznKq7CTDkGzMXvoaRttD5J4s8gH2N-ydiQP0jwxdCXsS-nUABta6x7CT
Do 2198 może wzrosnąć w Małopolsce liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 – założono w strategii przygotowanej przed czwartą falą pandemii. Plan stopniowego zwiększania liczby miejsc jest uzgodniony z dyrektorami 28 szpitali w regionie.
REKLAMA

"Mając doświadczenia z drugiej i trzeciej fali epidemii i wyciągając pewne wnioski, postanowiliśmy razem przygotować Małopolskę do tego, że kiedy uderzy w nas czwarta fala, być zabezpieczonym. Jesteśmy dobrze przygotowani" – mówił we wtorek, prezentując strategię, wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Dziękował też dyrektorom szpitali za to, co zrobili do tej pory.

W Małopolsce dla pacjentów z COVID-19 przygotowane jest 531 łóżek. Plan zwiększania tej bazy podzielono na sześć etapów. W każdym z nich liczba miejsc wzrasta z 270 w pierwszym etapie, do 604 w drugim (Małopolska już w nim jest), 892 w trzecim, 1169 w czwartym, 1564 w piątym i 2198 (w tym 144 intensywnej terapii) w szóstym, ostatnim.

"Jeśli będzie taka konieczność, liczbę łóżek można jeszcze zwiększyć, ale w związku ze szczepieniami jesteśmy przekonani, że te 2,2 tys. łóżek powinno wystarczyć" – mówił Kmita.

Urząd wojewódzki będzie obserwował i analizował rozwój sytuacji epidemicznej, ale – jak podkreślił wojewoda – dzięki uzgodnieniom każdy z dyrektorów będzie mógł spokojnie przygotować swój szpital do przyjęcia większej liczby chorych.

"Gdy w szpitalu 80 proc. dostępnych łóżek dla pacjentów z COVID-19 będzie zajętych, niemal automatycznie rozpoczną się przygotowania do uruchomienia kolejnego modułu" – wyjaśnił wojewoda.

Dodał, że strategia zwiększenia liczby łóżek została przygotowana tak, aby jak najbardziej ograniczyć trudności z dostępem do świadczeń medycznych i leczenia szpitalnego pacjentom z innymi schorzeniami niż COVID-19.

W strategii uwzględniono także łóżka dla dzieci. Przy znacznym wzroście liczby zakażeń w czterech szpitalach będzie ich 67, w tym trzy respiratorowe.

Z porozumienia zadowoleni są dyrektorzy szpitali. "Pracuję w służbie zdrowia ponad 40 lat i po raz pierwszy spotkałem się z sytuacją, kiedy uzgadniamy to, co ma nastąpić, a nie przekazujemy polecenia" – mówił dyrektor Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie Jerzy Friediger. "Nie wiemy, co nas czeka, ale myślę, że jesteśmy lepiej przygotowani, wiemy gdzie i w jaki sposób ma wzrastać liczba łóżek i nie będziemy z obłędem w oczach szukać miejsc dla pacjentów" – dodał.

Podczas spotkania z dyrektorami szpitali wojewoda przypomniał, że trzecia fala pandemii przyniosła ogromną liczbę zakażeń i zachorowań. Największy dzienny przyrost nastąpił 1 kwietnia 2021 i wyniósł 3 067 nowych przypadków. Rekordową liczbę hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 zanotowano 10 kwietnia – 3051, trzy dni później zajętych było 413 respiratorów. W szczytowym momencie trzeciej fali w Małopolsce dla pacjentów z COVID-19 przygotowane były w całym regionie 4282 łóżka.

Wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka mówił, że w ramach pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej do tej pory wydano 220 mln zł. Dzięki tym pieniądzom udało się kupić m.in. środki ochrony osobistej, kardiomonitory, respiratory, tomografy i 50 kompletnie wyposażonych ambulansów.

"Przed nami trzecia transza pakietu medycznego, na który przeznaczono blisko 25 mln zł. To nie koniec, jeszcze w tym kwartale będą kolejne środki dla szpitali, które aktywnie walczą z COVID-19. Będzie to ok. 30 mln zł" – zapowiedział Smółka. Dodał, że władze województwa chcą, aby placówki przygotowały się do rehabilitacji pacjentów pocovidowych.

W Małopolsce w poniedziałek w szpitalach przebywało 139 pacjentów z COVID-19, we wtorek stwierdzono w regionie 75 nowych zakażeń. Największą grupę stanowią osoby niezaszczepione.

W Małopolsce zaszczepiono 1 mln 479 tys. osób (43 proc.), najwięcej w Krakowie – 64 proc. mieszkańców. Wśród gmin z najniższym wskaźnikiem szczepień, sięgającym 21-23 proc., są m.in. Biały Dunajec, Czarny Dunajec i Szaflary.(PAP)

Autor: Małgorzata Wosion

wos/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
małopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olkuszu

kiedy
2022-03-04 19:00
miejsce
Dom Kultury w Wolbromiu, Wolbrom,...
wstęp biletowany