W sprawie wzmacniania naszej granicy i systemu wizowego wszyscy powinniśmy być razem
Trzaskowski podczas wiecu wyborczego we Włoszczowie (woj. świętokrzyskie) odniósł się do uchwalonej w piątek przez Sejm ustawy uszczelniającej wydawanie wiz studenckich.
Przepisy wprowadzają m.in. limit przyjęć cudzoziemców na studia na danej uczelni w roku akademickim. Będzie też prowadzony wykaz studentów i doktorantów zagranicznych. Nowe przepisy ograniczają też dostęp do możliwości ubiegania się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Chodzi o posiadaczy wiz i dokumentów pobytowych wydanych przez inne państwo członkowskie albo polskich wiz wydanych np. w celu tranzytu, udziału w imprezach kulturalnych i sportowych, studiów itp.
„Wszyscy obserwowaliśmy te nieprawidłowości, gdy poprzedni rząd rozdawał wizy na lewo i prawo. Dzisiaj ten system trzeba uszczelnić. To jest prosty polski interes narodowy, żeby wiz do Polski łatwo nie można było uzyskać” – powiedział Trzaskowski. Jak podkreślił, był „bardzo zdziwiony tym, że posłowie PiS nie wsparli tej ustawy”.
„Czy na pewno wszystkim nam zależy, aby wzmacniać naszą wschodnią granicę? W tej sprawie powinniśmy być razem, zwłaszcza jeśli chodzi o wzmacnianie bezpieczeństwa Polski, wzmacnianie naszej granicy i naszego systemu wizowego” – zaznaczył kandydat KO na prezydent. Jak dodał, w tej sprawie nie powinno być żadnych kłótni, ani gierek politycznych. „Tutaj powinna być zgoda” – podkreślił.
Podczas spotkania we Włoszczowie Trzaskowski mówił także o uchwalonej przez Sejm nowelizacji obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zaznaczył, że zawsze był zwolennikiem takiego rozwiązania. Wyraził zdziwienie, że nowelizacji nie wsparli posłowie Konfederacji.
„Dlaczego tak zrobili i gdzie był pan Sławomir Mentzen? Dlaczego nie głosował za wsparciem tego typu rozwiązań i za obniżeniem składki zdrowotnej. Wszystkim nam powinno na tym zależeć, a wszyscy posłowie powinni wykonywać swoje obowiązki” – powiedział Trzaskowski, mówiąc o kandydacie Konfederacji na prezydenta.
Nowelizacja wprowadza dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - do pewnego poziomu będzie ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów będzie procentowa. Część zryczałtowana składki będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Druga część będzie obliczana od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym (stawka 4,9 proc.).
W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem druga część składki będzie naliczana od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stawka 3,5 proc.). Projekt zakłada także obniżenie składki do 9 proc. z 75 proc. minimalnego wynagrodzenia (obecnie jest 9 proc. minimalnego wynagrodzenia) dla przedsiębiorców opłacających podatek w formie karty podatkowej. Ustawa uchyla możliwość rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym.
Nowe przepisy nie zmieniają wysokości składki zdrowotnej płaconej przez pracowników na etacie i nadal będzie to 9 proc. Nie będzie też zmian, jeśli chodzi o składkę w przypadku świadczeń emertytalnych - dalej będzie to 9 proc.
Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców mają kosztować budżet państwa 4,6 mld zł, a przepisy obowiązywać od początku 2026 r. (PAP)
Janusz Majewski
maj/ par/
