4 październik 2021

Kradzieże i włamania,  jak się przed nimi uchronić?

W ciągu ostatnich dni, na terenie powiatu olkuskiego doszło do kilku kradzieży i włamań. Złodzieje, wykorzystując nieobecność właścicieli włamali się do domku letniskowego, niezamieszkałego budynku, kiosku, czy pomieszczenia gospodarczego.  Do włamania doszło również do magazynu jednej z firm działających na terenie gminy Bukowno. Złodzieje ukradli pozostawiony bez nadzoru sprzęt, głównie narzędzia i elektronarzędzia. Łupem przestępców padł również alkohol i papierosy.
REKLAMA

1 października br.,w gminie Trzyciąż złodziej ukradł z pomieszczenia gospodarczego należącego do jednego mieszkańca tej gminy, elektronarzędzia, spawarkę, kompresor oraz inne sprzęty znajdujące się w tym budynku. Złodziej wykorzystał okazję, ponieważ budynek gospodarczy nie był zabezpieczony. Natomiast w gminie Bukowno włamano się do magazynu jednej z firm. Złodziej wybił szybę i dostał się do wnętrza budynku skąd ukradł m.in. kompresor. Z kolei w Wolbromiu włamano się do domku letniskowego skąd skradziono alkohol oraz projektor.
Policjanci przypominają o właściwym zabezpieczeniu swojego mienia. Pozostawienie wartościowych przedmiotów i urządzeń w łatwo dostępnym miejscu, czy też prowizoryczne zamknięcie drzwi i brak dodatkowych zabezpieczeń z pewnością ułatwi „pracę” włamywaczom i narazi właścicieli na duże straty finansowe.
Jak się ustrzec przed włamaniem? Oto kilka porad:

  • Dokładnie pozamykaj obiekty oraz prawidłowo zabezpiecz cenne rzeczy.
  • Zastosuj systemy antywłamaniowe, alarmowe, itp.) mieszkań, budynków gospodarczych, piwnic i klatek schodowych.
  • Zabezpiecz w sposób należyty drzwi i okna budynku, załóż solidne zamki. W drzwiach garażowych czy do piwnicy zamontuj dodatkowe zabezpieczenie. Dla włamywacza cenny jest czas, a pokonanie dodatkowej przeszkody może go skutecznie zniechęcić. Sama kłódka zabezpieczająca pomieszczenie czy budynek nie zagwarantuje bezpieczeństwa. Łatwo ją przeciąć.
  • Zadbaj także o oświetlenie w szczególności wejść, okien tarasowych i bram garażowych. Zamontuj rolety antywłamaniowe lub kraty w szczególności w dolnych partiach budynków, takich jak piwnice.

Kiedy zorientujesz się, że doszło do włamania czy kradzieży w domu, mieszkaniu, piwnicy czy komórce nie dotykaj niczego, opuść pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformuj Policję. Sprawdzanie co zginęło lub co zostało uszkodzone, może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca. Takie działanie z pewnością utrudni pracę policjantów.

Zwróć szczególną uwagę na nieznajome osoby, które przebywają na klatkach schodowych lub obserwują dom czy mieszkanie.
Zwróć uwagę również na samochody o numerach rejestracyjnych spoza powiatu. Złodzieje często przed dokonaniem włamania obserwują teren.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń bezzwłocznie powiadom Policję. Skontaktuj się z nami telefonicznie, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Wszystkie spostrzeżenia budzące niepokój, nie będą bagatelizowane i zostaną skrupulatnie sprawdzone.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
małopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olkuszu

kiedy
2022-03-04 19:00
miejsce
Dom Kultury w Wolbromiu, Wolbrom,...
wstęp biletowany