reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
5 wrzesień 2024

Festiwal Piosenki Dołującej w uroczysku Zimne Doły pod Piasecznem - w sobotę

zdjęcie: Festiwal Piosenki Dołującej w uroczysku Zimne Doły pod Piasecznem - w sobotę / fot. PAP
fot. PAP
W sobotę 7 września w Zimnych Dołach pod Piasecznem odbędzie się XII Festiwal Piosenki Dołującej. Głównymi gwiazdami będą Katarzyna Groniec i Jerzy Filar.
REKLAMA

Mottem festiwalu jest powiedzenie "Smutek to radość inaczej" stworzone przez "ojca duchowego" wydarzenia Andrzeja Poniedzielskiego.

"Wydaje się, że w naszej wersji kultury śródziemnomorskiej smutek to stan absolutnej gotowości organizmu na przyjęcie dowolnej radości. Tak więc człowiek smutny jest właściwie wstępnie wesoły" - skomentował artysta w opisie wydarzenia.

Poniedzielski jest poetą i pieśniarzem, stworzył ponad 400 tekstów, w tym ponad 20 piosenek Elżbiety Adamiak, która nagrała z nim album "Elżbieta Adamiak & Andrzej Poniedzielski - Live". Tworzył również spektakle teatralne, m.in. "12 godzin z życia kobiety" dla Teatru Powszechnego w Łodzi w 2002 r. czy "Cztery pary roku. Casting" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku w 2005 r. Artysta w 2011 r. otrzymał tytuł Mistrza Mowy Polskiej.

Na festiwalu wystąpi dwoje znanych artystów. Pierwszym z nich jest Katarzyna Groniec. Wokalistka i aktorka w 1988 r. na Festiwalu Młodych Talentów wraz z Piotrem Hajdukiem wykonała standard jazzowy "My Funny Valentine" - tym występem wygrali festiwal. Popularność przyniosła jej główna rola - Anki - w pierwszej obsadzie polskiego musicalu "Metro" w Teatrze Dramatycznym. W 1997 r. na Festiwalu Piosenki Aktorskiej zdobyła Grand Prix, Pierwszą Nagrodę i Nagrodę Dziennikarzy - zaśpiewała "Zdemaskowanie piosenki" Mariana Hemara i "Amsterdam" Jacques'a Brela. Od 2000 r. wydała 11 albumów muzycznych, za które kilkukrotnie otrzymywała nominacje do Fryderyka w kategorii piosenka poetycka (jej ostatni album to "Konstelacje" z 2023 r.). W 2023 r. napisała również swoją pierwszą powieść "Kundle", która była nomonowana do Nagrody Literackiej "Gdynia" i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za debiut roku.

Drugą gwiazdą jest Jerzy Filar, polski kompozytor i wykonawca utworów z nurtu piosenki poetyckiej. Jego kariera rozpoczęła się w 1973 r., gdy współpracował ze studenckimi grupami muzycznymi. Niejednokrotnie występował na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej (FAMA) w Świnoujściu, gdzie młode talenty mogą się pokazać szerszej publiczności. Był również współtwórcą zespołu Nasza Basia Kochana, z którym otrzymał nagrodę indywidualną i grupową podczas 13. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1976 r. Przedstawili wtedy jeden z ich najbardziej znanych utworów - "Samba sikoreczka". Filar wydał w 2001 r. płytę "Cienie", za którą był nominowany do Fryderyka w kategorii album roku - poezja śpiewana / muzyka autorska. Jego ostatni album, "Dwie dusze", miał premierę w 2017 r.

Jak podają organizatorzy, Festiwal Piosenki Dołującej jest formą kabaretową połączoną z konkursem, przy czym nawiązuje do przypisywanego Polakom malkontenctwa i narzekania na otaczający ich świat. W konkursie mogą wziąć udział artyści, którzy przedstawią piosenkę w języku polskim mieszczącą się w jednej z czterech kategorii konkursowych, m.in. "autorska piosenka dołująca" i "sponurzona, dowolna piosenka wesoła". Do tegorocznej edycji zgłosiło się 17 wykonawców, m.in. Alex Donsky, Jacek Rayski czy Joanna Mioduchowska. Zwycięzcę wyłoni trzyosobowe jury, w którym, jak podało Centrum Kultury w Piasecznie w rozmowie z PAP, zasiądą Jerzy Filar, Sławomir Fiedukiewicz i Barbara Szczecińska.

Idea wydarzenia zrodziła się podczas rozmowy między trójką członków zespołu Mikroklimat: Barbarą Szczycińską, Stanisławem Szczycińskim i Lesławem Mateckim. Pierwszy Festiwal Piosenki Dołującej odbył się 14 września 2013 r. i miał formę konkursu otwartego, która jest niezmienna do dziś. Zgłosiło się do niego wielu lokalnych artystów. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęli również inni muzycy, m.in. Jacek Sienkiewicz czy Piotr Dąbrówka.(PAP)

Autor: Kacper Tondera

ktd/ miś/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Olkusz
4.6°C
wschód słońca: 07:09
zachód słońca: 15:47
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olkuszu

kiedy
2024-11-29 17:30
miejsce
Dom Kultury w Wolbromiu, Wolbrom,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 20:15
miejsce
Dom Kultury w Wolbromiu, Wolbrom,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 19:00
miejsce
Dom Kultury w Wolbromiu, Wolbrom,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-10 18:00
miejsce
Dom Kultury w Wolbromiu, Wolbrom,...
wstęp biletowany