reklama
kategoria: Kraj
23 maj 2025

To poważna policyjna operacja

zdjęcie: To poważna policyjna operacja / fot. PAP
fot. PAP
Zabezpieczenie niedzielnych marszów to duża operacja, która wymaga udziału wielu funkcjonariuszy - powiedział PAP insp. dr Mariusz Sokołowski, były rzecznik Komendy Głównej Policji, ekspert ds. bezpieczeństwa. Ocenił, że w tym dniu w Warszawie może pełnić służbę kilkanaście tysięcy policjantów.
REKLAMA

W niedzielę w południe ulicami Warszawy przejdą dwa konkurencyjne marsze polityczne. Wielki Marsz Patriotów odbędzie się z udziałem kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, a kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki organizuje Wielki Marsz za Polską.Insp. Sokołowski podkreślił, że to poważne wydarzenia, które mogą zgromadzić tysiące ludzi, więc będą potrzebowały profesjonalnego zabezpieczenia. „Jedno takie wydarzenie to już jest wyzwanie, a dwa w tym samym mieście to jest wyzwanie razy dwa” - powiedział.

Jego zdaniem stołeczna policja ma już doświadczenie w zabezpieczaniu tego rodzaju imprez, manifestacji, uroczystości, bo w Warszawie odbywa się ich na przestrzeni ostatnich lat najwięcej. „Podejrzewam, że już zostały powołane sztaby, które przygotowują pełną dokumentację i plany zabezpieczenia jednej oraz drugiej manifestacji. W sztabie są przedstawiciele z różnych pionów policyjnych i z różnych komórek organizacyjnych. Każde takie zabezpieczenie jest klasyfikowane jako operacja policyjna” - wyjaśnił ekspert.

Dodał, że jest to jedna duża operacja, która jest podzielona na kilkanaście mniejszych podoperacji dla całego miasta. „Począwszy od ruchu drogowego, poprzez zabezpieczenie prewencyjne, antyterrorystyczne, logistyczne, rozpoznawcze, medialne, transportowe. To jest kilkanaście planów, za które ktoś bierze odpowiedzialność. Wszystko to spina w Warszawie sztab Komendanta Stołecznego Policji” - wyjaśnił.

Zaznaczył, że zanim manifestacje się rozpoczną, trzeba sprawdzić trasy przemarszu oraz zrobić ich rekonesans. Należy też zabezpieczyć odpowiednią liczbę funkcjonariuszy. „W tym dniu do Warszawy mogą zostać ściągnięci nie tylko policjanci z jednostek z innych województw, ale także z oddziałów prewencji z całego kraju. Warszawa musi normalnie funkcjonować, więc tu jest zawsze potrzeba dodatkowego wsparcia. Mogę podejrzewać, że w tym dniu będzie pełniło służbę kilkanaście tysięcy policjantów” - powiedział.

Przypomniał, że potrzebne jest również zabezpieczenie tras przejazdów ludzi wybierających się na marsze. „Uczestnicy zgromadzeń będą docierać na miejsce samochodami prywatnymi, autokarami i koleją, więc konieczne jest zabezpieczenie dróg, dworców, miejsc wyjazdów” - wskazał insp. Sokołowski.

Jak dodał, pomiędzy poszczególnymi jednostkami policji ma miejsce wymiana informacji m.in. na temat tego, ile autokarów można się spodziewać, kto przyjedzie. „Jest to związane chociażby z tym, że trzeba zabezpieczyć odpowiednią liczbę miejsc parkingowych dla nich. Te autokary muszą odwieźć gdzieś osoby, zostawić je w miejscu, gdzie będzie odbywała się dana impreza, i potem odjechać do punktów, gdzie będą mogły oczekiwać na jej zakończenie” - wyliczał.

Ekspert ocenił, że jest to olbrzymie logistyczne przedsięwzięcie, a do tego dochodzą jeszcze działania w trakcie samej manifestacji m.in. obserwowanie i monitorowanie tego, co się dzieje, tak aby nie doszło np. do sytuacji, w których ktoś łamie prawo.

„Polska od kilku już lat jest bardzo podzielona pod względem politycznym. Widać te podziały także w zachowaniach społecznych, a to rodzi niestety wśród niektórych przedstawicieli jednej czy drugiej grupy chęć do rozwiązań agresywnych i na to też trzeba być nastawionym, tak aby nie dopuścić do konfrontacji grup, które są ze sobą zantagonizowane” - podkreślił.

Tego dnia oprócz policjantów umundurowanych pracować będą też funkcjonariusze nieumundurowani, a oprócz zabezpieczania trasy przemarszu część z nich będzie poruszać się bocznymi ulicami. Ekspert wskazał, że należy spodziewać się wyłączeń z ruchu dużej liczby ulic. „To jest także praca policjantów kryminalnych, policjantów działających po cywilnemu. Oni zajmują się rozpoznaniem potencjalnych zagrożeń, dostarczaniem informacji do sztabu i ewentualnym reagowaniem w sytuacjach, które tego wymagają i robią to w sposób jak najbardziej dyskretny. Dodatkowo wykorzystywany jest cały system monitoringu wizyjnego miasta i monitoringu mobilnego” - wyjaśnił insp. Sokołowski.

Zaznaczył, że w trakcie tego typu marszów często wykorzystywane są też śmigłowce policyjne i drony.

Przypomniał, że przy sztabie policyjnym pracują inne służby. „To jest pogotowie, służby chemiczne, straż pożarna, straż miejska. Do tego dochodzi m.in. współpraca ze Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa, bo w takiej sytuacji potrzebne jest współdziałanie z władzami miasta” - powiedział insp. Sokołowski.

Wielki Marsz Patriotów zaplanowany jest między godz. 11 a 18 i ma przejść ul. Marszałkowską między placem Bankowym, a Konstytucji. Wielki Marsz za Polską odbędzie się między godz. 10 a 17, a trasa ma przebiegać z ronda de Gaulle'a do placu Zamkowego przez Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście.

Podczas niedzielnych marszów zmienią się trasy kursowania wielu linii komunikacji miejskiej, a policjanci mogą zadecydować o zamknięciu niektórych ulic – poinformowali stołeczni urzędnicy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało rozporządzenie, zgodnie z którym w Warszawie będzie obowiązywał zakaz noszenia broni lub przemieszczania jej w stanie rozładowanym.(PAP)

akuz/ aba/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Olkusz
13.2°C
wschód słońca: 04:41
zachód słońca: 20:36
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olkuszu

kiedy
2025-05-30 20:00
miejsce
Dom Kultury w Wolbromiu, Wolbrom,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-31 20:00
miejsce
Dom Kultury w Wolbromiu, Wolbrom,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-06-06 17:15
miejsce
Dom Kultury w Wolbromiu, Wolbrom,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-06-15 17:00
miejsce
Sala Widowiskowa MOK, Olkusz, ul....
wstęp biletowany